تبلیغات
گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان - یلدا
گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان
فعالیت های کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی
حدیث موضوعی


مرتبه
تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395

یلدا روشنایی، در دل تاریکی

از یلدا با عنوان شب چله نیز یاد می کنند. یلدا(شب) بر گرفته از واژه سریانی به معنی میلاد است و چون شب یلدا را با میلاد مسیح تطبیق کرده اند از این رو به این نام خوانده شده است. چون ایرانیان این شب را شب تولد میترا( مهر) می دانستند،آن را با تلفّذ سریانیش پذیرفتند و در واقع ،یلدا با نوئل (Noel) اروپایی که در 25 دسامبر تثبیت شده، معادل است. بنابراین نوئل اروپایی همان شب یلدا یا شب چله ایرانی است.

مراسم تولد میترا، با عنوان یک روز مقدس،با آئین مهر به اروپا رفت.پس از آنکه مسیحیت نفوذ یافت و بسیاری از آداب و رسوم مهری در آن جذب شدند میلاد مهر که به اعتقاد مهر پرستان،نجات دهنده بشریت در آخرالزمان خواهد بود،به مسیح منتسب گشت و با گسترش مسیحیت در شرق مجدداً به ایران بازگشت و شب یلدا نامیده شد. شب یلدا با چله در آغاز زمستان و پیشانی چله بزرگ برای گاه شماری ایران قدیم پدید آمده و در کتابهای نجوم از جمله بیرونی سخن رفته است.

یلدا طولانی ترین شبهای سال و آغاز انقلاب شَتَوی است. این طولانی ترین شب سال ، در نظر ایرانیان نحس بود زیرا سرمای سخت زمستانی، در این شب دیرنده، حمله اهریمن تاریکی ادامه می یافت. برای دفع این نحوست ایرانیان تا باز آمدن خورشید، به دور آتش شادی می کردند و خوان می گستردند ومَیَزد ( ایرانیان سفره بزرگی را می گستراندند و در آن آخرین میوه های پائیزی و سایر خوراکیها را فراهم و نثار اهورا مزدا می کردند ، زیرا شگون داشته و زمستان پر برکتی را به همراه داشت) نثار می کردند که بازمانده این رسم هنوز برجای است.بسیاری معتقدند مراسم یلدا و کریسمس از یک مایه سرچشمه گرفته اند.با این تفاوت که شب یلدا از سترگی و پایداری بیشتر و کهن تر نیز می باشدhttp://www.amazing.ir/wp-content/uploads/2015/12/SMS-amazing-ir-43.jpg


ارسال توسط سرگروه تاریخ متوسطه2
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا از عملکرد (اطلاع رسانی، نو و بروز بودن محتوا، کاربردی بودن مطالب و...) وب سایت گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان رضایت دارید؟


صفحات جانبی
دبیرخانه های استانی
امکانات جانبی
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت


یک پیام بفرستید