تبلیغات
گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان - مریم میرزاخانی
گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان
فعالیت های کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی
حدیث موضوعی


مرتبه
تاریخ : یکشنبه 12 آذر 1396

مریم میرزاخانی در 13 اردیبهشت 1356 در تهران متولد شد. پدرش، احمد میرزاخانی، مهندس الکترونیک و رئیس هیئت مدیره سازمان آموزشی نیکوکاری رعد بود. خانم میرزاخانی، پس از اتمام دوره دبستان خود، وارد مدرسه فرزانگان تهران (استعدادهای درخشان- سمپاد) شد و دوره دبیرستان خود را نیز در همین مدرسه به پایان رساند.

وی در دوران کودکـی بیـش از آنکه به ریاضـیـات بیاندیشـد، رویـای نویسنـده شدن را در سر می پـروراند. هیجان انگیزترین سرگرمی او خواندن رمان های مختلف بود. وی سه خواهر و برادر هم داشت و والدین شان بیشتر از آنکه آنها را به خاطر درس تحت فشار بگذارند، آرزو داشتند تا وارد عرصه هایی با ارزش و رضایت بخش شوند. برادر بزرگ مریم میرزاخانی کسی بود که عشق به درس ریاضی و علوم را در او بیدار کرد.

با اتمام دوره دبستان، جنگ ایران هم به پایان رسیده و بدین ترتیب فضای آموزشی آرام تری نیز بر کشور حاکم شده بود. خانم میرزاخانی در نخستین هفته از دوره دبیرستان با رویا بهشتی آشنا شد و دوستی آن ها تا سال ها بعد ادامه پیدا کرد. وی همواره رویا بهشتی را دوستی خوب می دانست، دوستی که به او کمک می کرد تا انگیزه هایش را حفظ کند

دبیرستانی که مریم میرزاخانی در آن تحصیل کرده است، نزدیک به چندین کتاب فروشی واقع شده بود، از این رو یکی از بزرگ ترین لذت های او و دوست صمیمی اش، پرسه زدن در کتاب فروشی ها بعد از مدرسه و خرید کردن کتاب هایی بود که به صورت اتفاقی به آنها برمی خوردند. مریم میرزاخانی بعدها مدیر دبیرستان خود را به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد در موفقیت های خود ذکر کرد، چرا که تمام تلاشش را می کرد تا دانش آموزان مدرسه از همان امکانات و فرصت هایی برخوردار باشند که پسران بودند
مدال طلایی المپیاد ریاضی

مریم میرزاخانی در سال سوم دبیرستان (1373) پس از دریافت مدال طلایی ریاضی کشوری، با کسب 41 امتیاز مدال طلایی المپیاد جهانی ریاضی هنگ کنگ را از آن خود کرد و یک سال بعد توانست با کسب 42 امتیاز یعنی نـمره کامل، بار دیگر مـدال طلایی المپـیـاد جهانـی را که این بار در کشـور کانادا برگزار می شد، از آن خود کند. به این ترتیب او نخستین دختری بود که توانست مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی را از آن خود کند و نخستین فردی بود که در المپیاد نمره کامل را دریافت کرد.

در اسفند سال 1376، اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی اهواز بود، در راه برگشت به تهران به دره سقوط کرد. در این حادثه شش تن از استعدادهای درخشان ریاضی ایران جان خود را از دست دادند که آرمان بهرامیان و رضا صادقی، دیگر مدال آوران المپیاد جهانی ریاضی بین آنان بودند. مریم میرزاخانی از جمله دانشجویانی بود که از این حادثه نجات پیدا کردند.

 

تحصیلات دانشگاهی

مریم میرزاخانی، پس از اتمام دوران دبیرستان، وارد دانشگاه صنعتی شریف شد. او برای انتخاب رشته دانشگاهی هیچ شکی نداشت و مطمئن بود که نمی خواهد طبق انتظارها، رشته مهندسی برق را برگزیند. مریم میرزاخانی عاشق ریاضی بود و بین گرایش های مختلف ریاضیات دانشگاهی، به ریاضی محض تمایل بیشتری داشت. او مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال 1378 در رشته ریاضی از این دانشگاه دریافت کرد. پس از آن برای ادامه تحصیـلاتش به آمریکا رفت و وارد دانشـگاه هـاروارد شد. او در سال 1383، دکترای ریاضی خود را زیر نظر پرفسور کِرتیس مَک مولن دریافت کرد و بلافاصـله به عنـوان محقق در موسـسه ریاضیات کلی و به عنوان پرفسور ریاضی در دانشگاه پرینستون آمریکا مشغول به کار شد. پس از چهار سال و ارتقاء از درجه استادیاری، در سال 1387، به او عنوان استاد تمام در دانشگاه استنفورد مشغول به تدریس شد.

 

فعالیت های تحقیقاتی

دکتر میـرزاخانی در سال 1378، با پیشـنهاد محاسبه عمـق حلقه های ترسیـم شده روی سطوح هذلولی، بهترین راه حل مشکلی که ریاضیدانان سال ها در پی حل آن بودند، یعنی یافتن راهی عملی و کاربردی برای حساب کردن حجم فرم های هندسی هذلولی، چشم ها را به خود خیره کرد. او معتقد بود که جهان از قوانین هندسه هذلولی پیروی می کند به همین علت برای محاسبه اشکالی که فرم هندسی مرتبی ندارند، با رسم حلقه هایی روی سطوح آن ها، حجـم دقیــق آن ها را حسـاب کـرد. ایـن روش، اثـبات جدیـدی برای تئـوری های ادوارد ویتِن و ماکسیم کُنتسویچ در مورد تعداد متقاطع سطوح پیمانه ای در فضای هندسی هذلولی به شمار می رود.

در سال 1384، مجله پاپیولار ساینس آمریکا او را به عنوان یکی از 10 ذهن برتر جوان جهان برگزید و در سال 1388 انجمن ریاضی آمریکا، جایزه بلومنتال را به پاس دستاوردهای او در علم ریاضی به وی تقدیم کرد و دلایل اعطای این جایزه را خلاقیت بی نظیر و رساله دکترای نوآورانه او دانست.

 

زندگی خصوصی

پرفسور میرزاخانی در سال 1384 با یان وندارک استاد و دانشیار ریاضی دانشگاه استنفورد و پژوهشگر علوم کامپیوتر مرکز تحقیقاتی آی بی ام ازدواج کرد. آنها صاحب یک دختر به نام آناهیتا شدند.

جایزه فیلدز

پرفسور میرزاخانی در سال 1393 به سبب تحقیقاتش برنده جایزه فیلدز شد. جایزه فیلدز  معتبرترین نشان علمی ریاضـیات است که هر چـهار سال یک بار به بـرتـرین دانشمنـدان عـلم ریاضی زیر 40 سال اعـطاء می شود. دکتـر میـرزاخانی نخسـتین زنـی بود که در جهان موفق به دریافت این جایزه شد. در آن زمان او 37 سال داشت. در پی دریافت این جایزه، حسن روحانی رئیس جمهور ایران و دکتر فرجی دانا وزیر وقت علوم ایران، این موفقیت را به او تبریک گفتند.

 

سایر جوایز و افتخارات

جایزه افتخاری دانشگاه هاروارد در سال 2003

جایزه برترین فارغ التحصیلان دانشگاه هاروارد در سال 2003

جایزه پژوهشگر برتر موسسه Clay Mathematics Institute در سال 2004

جایزه اِی ام اس بلومنتال (AMS Bluemental Awards) در سال 2009

دعوت به کنگره بین المللی ریاضیدانان در سال 2010 در مورد توپولوژی و سیستم های دینامیکی و معادله دیفرانسیل معمولی (Ordinary Differential Equation) (ODE)

جایزه AMS Ruth Lyttle Satter Prize که هر دو سال یک بار توسط انجمن ریاضی آمریکا به بهترین تحقیقات ریاضی اعطاء می گردد

جایزه تحقیقات کلی در سال 2014

سخنرانی در انجمن بین المللی ریاضیدانان در سال 2014

انتخاب به عنوان معاون خارجی آکادمی علوم فرانسه در سال 2015ارسال توسط سرگروه ریاضی متوسطه1
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا از عملکرد (اطلاع رسانی، نو و بروز بودن محتوا، کاربردی بودن مطالب و...) وب سایت گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان رضایت دارید؟


صفحات جانبی
دبیرخانه های استانی
امکانات جانبی
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت


یک پیام بفرستید