گروههای آموزشی ناحیه دو بهارستان
فعالیت های کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی
حدیث موضوعی

دبیرخانه کشوری کیفیت بخشی به فرایند آموزش علوم تجربی درنظردارد فراخوان طراحی آزمون عملکردی از کتاب علوم تجربی پایه هشتم برگزار نماید. لذا دبیران محترم علوم تجربی تا پایان دی ماه آثار خود را مطابق با شیوه نامه ای که به مدارس ارسال شده، آماده کرده به کارشناسی تکنولوژی وگروه های آموزشی ارسال نمایند.ارسال توسط سرگروه علوم تجربی متوسطه اول - اسدپور

اولین جشنواره غیرحضوری تجارب موفق آموزشی دبیران علوم تجربی- سال تحصیلی 96- 1395


دبیرخانه استانی علوم تجربی در نظردارد اولین جشنواره غیرحضوری تجارب موفق آموزشی دبیران علوم تجربی را اجرا نماید.

محورهای برگزاری

الف- تـدریس کوتاه: با اسـتفاده از روش های نوین و فعال، بدون حضور یا با حضور دانش آموز، یکی از مباحث کتاب درسـی تدریس شود.

ب- آزمایش ابتکاری: یک آزمایش مرتبط با مباحث کتاب علوم تجربی یکی از پایه ها را انتخاب کرده و آزمایش به شـیوه ای جدیـد و ابتکاری انجام شود.

ج- دست سازه آموزشـی : کارهای عملی و وسایل دست ساخته ی اختصاصـی که براساس ایـده نو طراحی شده در قالب فیلم نحوه تولید و کار دسـت ساخته ها ارسال شود.

نکات قابل توجه

- حداکثر زمان فیلم ها درهر محور 5 دقیقه می باشد.  فرمت ارسال فیلم هابه صورت  MP4باشد.

- درسطح 3 اثر برتر در هر محور (درمجموع 9اثر) انتخاب خواهد شد.

- زمان ارسال آثار به کارشناسی تکنولوژی وگروه های آموزشی حداکثر تا تاریخ 10/11/95 می باشد.ارسال توسط سرگروه علوم تجربی متوسطه اول - اسدپور
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 29 آذر 1395


ارسال توسط سرگروه زبان انگلیسی متوسطه 2
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 29 آذر 1395

 

برای دریافت  نقد و بررسی کتاب شیمی دهم (انجام شده توسط گروه های آموزشی استان ها و تصحیح و جمع بندی دبیرخانه کشوری شیمی ) اینجا را کلیک نمایید.ارسال توسط سرگروه شیمی متوسطه2
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 29 آذر 1395

در زبان انگلیسی تعدادی از لغات هستند که با لغات مشابه خود ممکن است اشتباه گرفته شوند و به همین دلیل مشکلات و دردسرهایی را برای زبان آموزان ایجاد کنند. این لغات به ظاهر مشابه ممکن است از لحاظ تلفظ به هم نزدیک باشند، و یا از لحاظ شکل نوشتاری دیکته ای و اسپلینگ (Spelling). در این میان برخی دیگر از لغات نیز هستند که برای یک مفهوم و معنای مشخص شکل نوشتاری یا همان دیکته و اسپلینگ (Spelling) آنها در زبان انگلیسی آمریکایی (امریکن) و بریتانیایی (بریتیش) با هم متفاوت است.

ما در این پست لیستی از لغات و کلمات مشابه و دردسرساز از لحاظ تلفظ و معنی را خدمت شما ارائه می کنیم و در پست ها و مطالب بعدی لیستی از کلمات کاربردی که دیکته آنها در انگلیسی امریکن و بریتیش با هم متفاوت هستند و ممکن است زبان آموزان را به دردسر بندازند ارائه می کنیم.


http://ielts-toefl-tehran.com/wp-content/uploads/%D9%84%D8%BA%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D8%A8%D9%87.jpg


لیستی از لغات و کلمات مشابه و دردسرساز از لحاظ تلفظ و معنی

 Assist = همکاری کردن
Consist = شامل شدن
Insist = اصرار کردن
Resist = مقاومت کردن
Persist = پافشاری کردن


Host = میزبان
Hostle = هتل رایگان
Hostility = خصومت
Hospitality = مهمان نوازی


Generous = سخاوتمند
Genius = نابغه
Genuin = اصلی – خالص
Gorgeous = زیباادامه مطلب
ارسال توسط سرگروه زبان انگلیسی متوسطه 2
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395

یلدا روشنایی، در دل تاریکی

از یلدا با عنوان شب چله نیز یاد می کنند. یلدا(شب) بر گرفته از واژه سریانی به معنی میلاد است و چون شب یلدا را با میلاد مسیح تطبیق کرده اند از این رو به این نام خوانده شده است. چون ایرانیان این شب را شب تولد میترا( مهر) می دانستند،آن را با تلفّذ سریانیش پذیرفتند و در واقع ،یلدا با نوئل (Noel) اروپایی که در 25 دسامبر تثبیت شده، معادل است. بنابراین نوئل اروپایی همان شب یلدا یا شب چله ایرانی است.

مراسم تولد میترا، با عنوان یک روز مقدس،با آئین مهر به اروپا رفت.پس از آنکه مسیحیت نفوذ یافت و بسیاری از آداب و رسوم مهری در آن جذب شدند میلاد مهر که به اعتقاد مهر پرستان،نجات دهنده بشریت در آخرالزمان خواهد بود،به مسیح منتسب گشت و با گسترش مسیحیت در شرق مجدداً به ایران بازگشت و شب یلدا نامیده شد. شب یلدا با چله در آغاز زمستان و پیشانی چله بزرگ برای گاه شماری ایران قدیم پدید آمده و در کتابهای نجوم از جمله بیرونی سخن رفته است.

یلدا طولانی ترین شبهای سال و آغاز انقلاب شَتَوی است. این طولانی ترین شب سال ، در نظر ایرانیان نحس بود زیرا سرمای سخت زمستانی، در این شب دیرنده، حمله اهریمن تاریکی ادامه می یافت. برای دفع این نحوست ایرانیان تا باز آمدن خورشید، به دور آتش شادی می کردند و خوان می گستردند ومَیَزد ( ایرانیان سفره بزرگی را می گستراندند و در آن آخرین میوه های پائیزی و سایر خوراکیها را فراهم و نثار اهورا مزدا می کردند ، زیرا شگون داشته و زمستان پر برکتی را به همراه داشت) نثار می کردند که بازمانده این رسم هنوز برجای است.بسیاری معتقدند مراسم یلدا و کریسمس از یک مایه سرچشمه گرفته اند.با این تفاوت که شب یلدا از سترگی و پایداری بیشتر و کهن تر نیز می باشدhttp://www.amazing.ir/wp-content/uploads/2015/12/SMS-amazing-ir-43.jpg


ارسال توسط سرگروه تاریخ متوسطه2
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395
ارسال توسط سرگروه مطالعات اجتماعی متوسطه اول
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395

               جلد 2

                   

 

           
برچسب ها: کتب تاریخی، سال تحصیلی 96-95، تکنولوژی وگروه های آموزشی ناحیه دو بهاستان،
ارسال توسط سرگروه مطالعات اجتماعی متوسطه اول
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395
ارسال توسط سرگروه مطالعات اجتماعی متوسطه اول
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395
ارسال توسط سرگروه مطالعات اجتماعی متوسطه اول
ارسال توسط سرگروه آمادگی دفاعی
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 23 آذر 1395

جمله کوتاه و زیبا درباره حجاب و عفاف

حجاب و چادر

۱۰۰ جمله کوتاه و زیبا درباره حجاب:


۱- حجاب یعنی من مجهز به آنتی ویروس هوس و وسوسه هستم

۲- به زلفانت بیاموز که بیرون ارزش دیدن ندارند.

۳- کس غنچه نهان شده دربرگ را نچید/ از بی حجابی است اگر عمر گل کم است.

۴- حجاب نیمی از ایمان است.

۵- اصالت زن مسلمان عفت اوست که حجاب مهمترین رکن آن است.

۶- ای زنان زینت های خود را آشکار نسازید مگربرای محرمانتان .

۷- حجاب واکسن مقابله با تیر نگاههای آلوده.ادامه مطلب
ارسال توسط سرگروه دین و زندگی متوسطه2
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 23 آذر 1395
كِروا فی طَـلَبَ الرِّزقِ وَ الحَوائِجِ فَاِنَّ الغُدُوَّ بَرَكَةٌ وَ نَجاحٌ؛

در پى روزى و نیازها، سحر خیز باشید؛ چرا كه حركت در آغاز روز، [مایه] بركت و پیروزى است.

نهج الفصاحه ص 371 ، ح 1078

حدیث (2) پیامبر صلى الله علیه و آله:

إِنَّ لِكُلِّ امْرِئٍ رِزْقاً هُوَ یَأْتِیهِ لَا مُحَالَةَ فَمَنْ رَضِیَ بِهِ بُورِكَ لَهُ فِیهِ وَ وَسِعَهُ وَ مَنْ لَمْ یَرْضَ لَمْ یُبَارَكْ لَهُ فِیهِ وَ لَمْ یَسَعْهُ إِنَّ الرِّزْقَ لَیَطْلُبُ الرَّجُلَ كَمَا یَطْلُبُهُ أَجَلُه‏


هر كس روزى اى دارد كه حتما به او خواهد رسید. پس هر كس به آن راضى شود، برایش پُر بركت خواهد شد و او را بس خواهد بود و هر كس به آن راضى نباشد، نه بركت خواهد یافت و نه او را بس خواهد بود. روزى در پى انسان است، آن گونه كه اجلش در پى اوست.

اعلام الدین ص 342

حدیث (3) امام صادق علیه السلام :

 اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَا قَسَمْتَ لِی مِنْ قِسْمٍ أَوْ رَزَقْتَنِی مِنْ رِزْقٍ فَاجْعَلْهُ حَلَالًا طَیِّباً وَاسِعاً مُبَارَكاً قَرِیبَ الْمَطْلَبِ سَهْلَ الْمَأْخَذِ فِی یُسْرٍ مِنْكَ وَ عَافِیَةٍ وَ سَلَامَةٍ وَ سَعَادَةٍ إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیر


خدایا! بر محمّد و خاندان او، درود فرست و آنچه را برایم قسمت كرده و یا روزى نموده اى، حلال، پاك، فراوان، با بركت، دست یافتنى و آسان به دست آمدنى قرار بده، با راحتى، عافیت، تندرستى و خوش بختى از سوى خود مقرر كن! به درستى كه تو بر هر چیز توانایى.

بحارالأنوار(ط-بیروت) ج 86، ص 377
ادامه مطلب
ارسال توسط سرگروه دین و زندگی متوسطه2
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 23 آذر 1395
نمونه سوال فصل اول فیزیک دهم را از لینک زیر دانلود کنید

لینک دانلود مستقیم


https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQwIawyXsZP8xy3r27kGel0nBiyzeNaxDwBbsYS-dgutkuQvMZjHQ


ارسال توسط سرگروه فیزیک متوسطه2
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 23 آذر 1395

هوای داخل هواپیما بایستی با فشار خاصی تنظیم شود. به‌ منظور حفظ این فشار، نباید هیچ سوراخ یا روزنه‌ای در کابین باشد. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا در تمامی پنجره‌های هواپیما، سوراخ‌های کوچک و ترسناکی وجود دارند؟ به‌طور خلاصه باید بگوییم، این سوراخ‌ها علیرغم ظاهرشان، برای امنیت شما تعبیه شده‌اند.

 این سوراخ‌ها «روزنه‌ی تخلیه هوا» نام دارند که بین دو لایه‌ی شیشه‌ای ترموست شفاف از جنس استرهاى پلیمریزه اسیدهاى اکریلیک قرار گرفته‌اند؛ این بدان معنی است که وقتی شما از پنجره‌ی هواپیما بیرون را نگاه می‌کنید، در واقع همه چیز را از یک پنجره با سه لایه‌ی متفاوت می‌بینید. اولین لایه‌ی این پنجره‌ها که به‌ راحتی می‌توانید لمسش کرده و با انگشتانتان کثیفش کنید، «لایه‌ی خراش» نام دارد. لایه‌ی وسطی، همانی است که روزنه تخلیه هوا در آن قرار دارد و در نهایت لایه آخر، که مهم‌ترینشان نیز هست، لایه‌ی بیرونی است که شما را از فشار هوای بیرون محفوظ نگاه می‌دارد. هر دو لایه‌ی بیرونی و وسطی قادر به تحمل فشار بیرون هستند اما بار اصلی بر دوش لایه‌ی بیرونی است؛ چرا که این لایه، محافظ و سد اصلی بین شما و ابرها است.


قبل از این‌که به نحوه‌ی کار این پنجره‌ها بپردازیم، بهتر است کمی در مورد چگونگی کم و زیاد شدن فشار هوا به هنگام پرواز بدانیم. اگر همه چیز به درستی کار کند، شما اصلاً متوجه کم شدن فشار هوای بیرون نخواهید شد و مشغول فیلم دیدن یا سر زدن به شبکه‌های اجتماعی خود خواهید بود. (البته اگر شانس بیاورید و هواپیمایتان از اینترنت Wi-Fi برخوردار باشد).

معمولاً درون هواپیما، برای راحتی حال مسافران، فشار کابین هواپیما را با استفاده از هوایی خاص تنظیم می‌کنند تا افراد درون آن، همان احساس روی زمین بودن را داشته باشند. با این وجود، دیگر به هنگام پرواز از حال نرفته و یا از کمبود اکسیژن رنج نخواهید برد.

اما به یاد داشته باشد، هر چه هواپیما به ارتفاعات بالاتری می‌رسد، هوای بیرون از هواپیما رقیق‌تر شده و در نتیجه اکسیژن و فشار کمتری نیز خواهد داشت.

برای افراد عادی، تصور این‌گونه تغییرات در فشار هوا دشوار است. (البته کوهنوردان درک بهتری از این موضوع دارند). اجازه دهید این قضیه را با اعداد و ارقام برایتان روشن‌تر کنیم. ، وقتی درون هواپیما و در ارتفاع هستیم، فشاری معادل یک کیلوگرم در هر سانتی‌متر مربع احساس می‌کنیم. از آنجایی که این مقدار ناچیز است، همه‌ی ما به آن عادت داریم و برایمان راحت است.

اگر با هواپیما به ارتفاع ۱۰٫۶۷۹ متری بروید، این میزان فشار تا ۰٫۲ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع کاهش خواهد یافت.

 

 حال ببینیم چرا سوراخ‌های کوچک روی پنجره‌های هواپیما  قرار دارد؟ این سوراخ‌ها فشار هوای لایه‌ی وسطی را کاهش می‌دهند. بنابراین، لایه‌ی بیرونی فشار هوای کابین را می‌گیرد و بدین ترتیب مسافران فشار هوا را کم‌کم و به تدریج احساس می‌کنند.

هدف از ایجاد این روزنه‌های کوچک، برقراری توازن فشار هوا بین کابین مسافران و هوای بین لایه‌های پنجره‌ها است. بنابراین فشار هوای کابین، حین پرواز فقط به لایه‌ی بیرونی وارد می‌شود.

این بدان معنا است که اگر لایه‌ی بیرونی پنجره به هر دلیلی بشکند، هنوز هم لایه‌ی وسطی مسافران را از فشار هوا و کمبود اکسیژن بیرون حفظ خواهد کرد. درست است که سوراخ‌های کوچکی در پنجره‌ها وجود دارد، اما این موضوع، چیزی نیست که سیستم تنظیم فشار هوای هواپیما نتواند از پس آن بر بیاید.

این روزنه‌ها، علاوه‌بر این‌که نقش مهمی در سلامت و امنیت مسافران ایفا می‌کنند، بلکه از بخار گرفتگی شیشه‌ها طی تغییرات دمایی در ارتفاعات مختلف نیز جلوگیری می‌کنند تا بتوانیم به‌راحتی زیبایی بیرون را نظاره‌گر باشیم.
ارسال توسط سرگروه فیزیک متوسطه2
(تعداد کل صفحات:6)      [1]   [2]   [3]   [4]   [5]   [6]  

آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا از عملکرد (اطلاع رسانی، نو و بروز بودن محتوا، کاربردی بودن مطالب و...) وب سایت گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان رضایت دارید؟

صفحات جانبی
دبیرخانه های استانی
امکانات جانبی
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت


یک پیام بفرستید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic